Науково методичний центр Цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області
Головна |  | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Новинна стрічка
Події в Запорізькій області: Події в Україні:
Форма входу
Адреси сховищ
Адреси сховищь

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА

БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Бердянські  курси  III категорії

 

 

 

 

                        ЗАТВЕРДЖУЮ

В.о. Начальника навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Запорізької області

_____________________ В.В. Гарькушка

“___”_________________ 2016 року

 

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

для навчання населення з питань цивільного захисту

 «Психологія заручника»

 

 

Навчальна мета:

 

 1. Надання рекомендації щодо надання психологічної допомоги при захопленні в заручники .
 2. Збереження фізичного та психічного здоров’я, вміти протистояти небезпеці, запобігти нещасним випадкам, формуючи активну соціальну позицію до власної безпеки та безпеки оточуючих.

 

 

Обговорено та схвалено методичною комісією Бердянських курсів III категорії

« 28 »   грудня  2016 року                         

Протокол № 12

 

 

 

 

 

м. Бердянськ

2016 рік

 

Автор: Майстер виробничого навчання

            Бердянських курсів III категорії     А.М. Шульга

 

 

ЗМІСТ

 

 

I

Вступ                                                                                                      

         

II

Основна частина                                                                                   

 

1

Перше питання: Людина в заручниках

       

      2

Друге питання: Процес адаптації у заручників

                 

III

Висновки                                                                                                 

         

 

Список використаних джерел                                                   

         

 

 

Вступ

     Екстрена психологічна допомога порівнянна зі швидкою медичною - чим швидше вона буде надана, тим більше шансів, що постраждала людина збереже своє психологічне здоров'я і зможе повернутися до нормального життя.

 

Основна частина

 

1 Людина в заручниках

 

     Людина, яка опинилася в заручниках, спочатку не може повірити в те, що сталося. Це їй здається поганим сном, однак, незважаючи на це, потрібно відразу починати суворо дотримуватися правил, які дозволять вам зберегти життя і здоров'я - і своє, і чуже.

     Під час захоплення важливо не втратити розум. У тих, які стали заручниками, може виникнути некерована реакція протесту проти скоєного насильства. У такому випадку людина кидається бігти, навіть коли це безглуздо, кидається на терористів, бореться, намагається вихопити у бойовиків зброю. Бунтівного заручника терористи, як правило, вбивають, навіть якщо не планували вбивств і розраховували тільки шантажувати владу.

Після першого такого вбивства ситуація змінюється. Вина терористів перед законом зросла - вони вже відчувають себе приреченими і озлоблюються. У свою чергу, заручники, побачивши свою цілком імовірну долю, отримують найсильнішу психічну травму. Їх психіку починає руйнувати жах.

 У випадку, якщо ви вже захоплені, і можливість бігти, яка є тільки в перший момент, пропала, не потрібно проявляти ніякої активності. Терористи, як правило, знаходяться в стані сильного стресу. Нерідко багато з них вперше опиняються в такій ситуації, їхня нервова система перенапружена, а психіка працює на межі. Вони теж бояться, і їх страх переростає в агресію.

Активна поведінка заручників може налякати терористів, і у відповідь вони проявлять жорстокість. Чим менше в них страху, тим менше буде і агресії. На кожен значний рух, який ви збираєтеся провести, слід просити дозволу. Якщо хтось із заручників, навіть з найкращих спонукань, проявляє активність, його необхідно заспокоїти, утримувати, не давати кричати і лаятися.

 

2.Процес адаптації у заручників

     З перших днів у заручників починається процес адаптації - пристосування до абсолютно ненормальним умов існування. Однак, це дається ціною психологічних і тілесних порушень. Швидко притупляються гострота відчуттів і переживань, таким чином, психіка захищає себе. Те, що обурювало або приводило у відчай, сприймається, як буденність. Головне при цьому остаточно не втратити людську подобу. Як утриматися?

Багато експертів відзначають, що ті нещасні люди, з якими в заручниках опинилися їхні діти, як правило, виявляються захищені від розпаду особистості і втрати людського обличчя. По можливості не замикайтеся в собі, постарайтеся придивитися до інших людей, з'ясувати, чи не потрібна комусь допомога. Навіть дрібниця - зрозумілий погляд, слово підтримки – буде сприяти виникненню між вами контакту. Якщо людина відчуває підтримку, і їй, і всім, хто поруч з нею, стає легше. Це перший крок до вашого спасіння. Зверніть увагу на людей, які впали в ступор: не намагайтеся вивести їх з цього стану - краще, якщо буде можливість, нагодувати їх, напоїти, допомогти влаштуватися зручніше.

     Тим не менш, заручникам, як правило, не вдасться уникнути апатії та агресивності, що виникають у них досить швидко. Якщо умови утримання суворі, то вже через кілька годин хтось із заручників починає злобно лаятися з сусідами, іноді навіть зі своїми близькими. Така агресія допомагає знімати емоційне перенапруження, але разом з тим виснажує людину.

     Апатія - це теж спосіб «утекти» від страху і відчаю. Але й апатія нерідко переривається спалахами безпорадної агресивності. Повністю цього не уникнути.     Тим не менш, можна і необхідно уникати пробудження садизму - прагнення в «праведному гніві» покарати когось слабкого, дурного, який захворів зі своєї вини, або робить щось не те, або не так.

     Остерігайтеся приєднуватися до проявів садизму своєрідних лідерів, які можуть виділитися з числа заручників - психологічні наслідки цього можуть переслідувати вас довгі роки.

     Іноді заручники можуть здійснити ще одну серйозну помилку. У свідомості людини може виникнути уявлення, що все не настільки жахливо, і треба тільки, з одного боку, зрозуміти терористів, а з іншого - сльозами викликати в них співчуття.

    Однак це шкідлива ілюзія. Симпатії до терористів можуть стати вашим першим кроком до зради по відношенню до інших заручників і розпаду особистості. Не думайте, що хоч на хвилину бойовики при цьому стануть сприймати вас якось по-новому. Ситуація, в якій ви опинитеся, стане, за великим рахунком, ще жахливішою.

Висновки

    Постійна загроза життю і усвідомлення своєї безпорадності можуть призвести до прояву інших явищ. Може здаватися, що ви чуєте звуки начебто розпочатого штурму, голоси відсутніх людей, бачите щось дивне в темряві. Однак це не ознака божевілля, а розлад, який пройде не пізніше ніж через два тижні після звільнення.   

 

Список використаної літератури:

 

 1. Кодекс Цивільного захисту України №5403-V1 від 02.10.2012 року.
 2. Постанова КМУ  Про затвердження  «Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» від 26.06.2013 р.№ 444.
 3. «Основи безпеки життєдіяльності». Підручник. - К.,2001 рік.
 4. Навчальний посібник «Безпека життєдіяльності» Ю.С. Скобло 2006 рік
 5. Навчальний посібник «Безпека життєдіяльності», четверте видання, за  загальною  редакцією В.Г. Цапка, Київ, 2006
 6. А. Ільічев. Популярна енциклопедія виживання. Челябінськ-1996
 7. Наказ МВС України від 18.08.2014 № 831 «Про затвердження Порядку організації медичного забезпечення в системі Державної служби України з надзвичайних ситуацій», зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 09.09.2014 № 1095/2587
 8. Депутат О. П., Коваленко І. В., Мужик І. С. Цивільна оборона/ За редакцією B.C. Франка. Підручник. 2-ге вид., доп. - Львів: Афіша, 2001.
 9. Стеблюк М.І. Цивільна оборона. Підручник 2-ге вид. пер. і доп. - Київ, «Знання –Прес» 2003.
Телефон довіри

Телефон довіри Головного управління ДСНС України в Запорізькій області

(061) 787-94-45

Служба довіри ГУ ДСНС
Тел. (044) 289-12-41 terminovf_upk@mns.gov.ua
Матеріали для слух
Матеріали для слухачів
Люстрація
Люстрація
Соціальні мережі
Сторінка в соціальній мережі Facebook Канал на відеохостунгу Youtube
Сторінка в соціальній мережі Twitter
Погода
Календар
«  Листопад 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Архів записів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 14
Корисні посилання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Администрация не несёт ни какой ответственности за материалы расположенные на данном сайте.
Копирование материалов с сайта разрешено только с активной ссылкой на источник!
Дизайн является авторской собственностью, копирование дизайна или его элементов запрещено!
Design by Razip.Сайт управляється системою uCoz.Sitemap.Sitemap-forum.