Науково методичний центр Цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області
Головна |  | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Новинна стрічка
Події в Запорізькій області: Події в Україні:
Форма входу
Адреси сховищ
Адреси сховищь

ЗЕМЛЕТРУСИ

Землетруси -  це підземні поштовхи і коливання земної поверхні, що виникають в результаті раптових  зсувів і розривів в земній корі або верхній частині мантії Землі і що  передаються на великі відстані у вигляді пружних коливань.
  Вогнище землетрусу – область виникнення підземного  удару.
  Проекція центру вогнища землетрусу на поверхні  землі називається  епіцентром. Вогнища  землетрусу виникають на різних глибинах, переважно в 20-30 км. від поверхні. По своїй  інтенсивності землетруси підрозділяються на 12 балів. Як правило, вони  охоплюють великі  території. Часто порушується цілісність ґрунту, руйнуються будівлі і споруди, виходять з ладу водопровід, каналізація, лінії зв'язку, електро-,  газопостачання, є  великі людські жертви. Це одне з найбільш страшних стихійних лих. За даними  ЮНЕСКО землетрусам належить перше місце по заподіюваному|спричиняти| економічному збитку і числу людських жертв.
  Коли землетруси відбуваються під водою, виникають  величезні хвилі – цунамі. Деколи  їх висота досягає 60 метрів (16 поверховий будинок), викликаючи  величезні руйнування на суші.
  Точне місце і час початку землетрусу поки  передбачити  неможливо, прогноз виправдовується в 80 випадках і носить орієнтовний характер.
  Непрямі ознаки землетрусу:  неспокій тварин,  птахів, спалахи зірниць у  вигляді розсіяного  світла, іскріння близько  розташованих  електропроводів, раптова поява запаху газу.
  Виникають землетруси несподівано  і, хоча тривалість головного поштовху не перевищує декількох секунд, його  наслідки бувають трагічними.
  На земній кулі щорічно відбувається більше 100 землетрусів, що  приводять до різного  роду руйнуванням.
  Найбільшого збитку завдають кам'яним, цегляним, залізобетонним і земляним  спорудам. Ось чому  такі страшні вони для міст і крупних населених пунктів.
  7 грудня 1988 р. землетрус у  Вірменії привів до незвично великого числа жертв. Основна причина великих людських  жертв полягала в невідповідності будівельних конструкцій даному сейсмічному  району, а також в низькій якості самого будівництва. У м. Ленінакан в деталях  бетонних конструкцій часто виявлялися порожнечі і частини погано розмішаного  бетону, багато хто належним чином не скріпляв між собою.
  Північносахалінський землетрус,  що відбувся з 28 на 29 травня 1995 р. повністю зруйнувало м. Нефтегорськ, загинув до 70% населення, Чилі в лютому 2010 р. більше 220  тис. загинуло, квітень 2010 р. загинуло більше 2000 тис. і поранено близько 12 тис.  чоловік, зруйнований аеропорт, дорожнє полотно виведене з ладу.

Дії при  землетрусі для зменшення втрат
  Якщо перші поштовхи застали вас в  будівлі (на першому поверсі), треба якнайскоріше вибігти на вулицю. У вашому  розпорядженні не більше 15-20 секунд. Ті, хто опинився на другому і подальших поверхах, встати в дверних  і балконних отворах, розкривши двері. Або щоб не поранитися шматками штукатурки, скла, посуду,  картин, світильників, сховатися під стіл, ліжко, в платтяну шафу, закривши обличчя руками.  Можна скористатися кутами,  освіченими капітальними стінами, вузькими коридорами усередині будівлі, встати біля  опорних колон, оскільки ці місця найміцніші. Тут більше шансів залишитися  неушкодженими. У жодному випадку не стрибати з  вікон і балконів.
  Як тільки поштовхи припиняться,  негайно вийти на вулицю, подалі  від будівель, на вільний майданчик. У жодному випадку не можна користуватися ліфтом.
  Якщо перші поштовхи застали вас  на вулиці, негайно відійдіть від будівель і споруд, огорож і стовпів – вони можуть впасти і придавити. Не можна  ховатися в нижніх поверхах і підвальних приміщеннях будівель.
  Всі транспортні засоби, особливо  рейкові, зупиняють, а пасажири покидають їх і відходять на безпечну відстань.  Особливу організованість необхідно проявляти, виходячи з вокзалів, театрів, магазинів. Потрібно точно  виконувати розпорядження адміністрації.
  Не наближайтеся до підприємств,  що мають займисті і вибухонебезпечні речовини, НХР. Не стійте на мостах і  шляхопроводах. Не торкайтеся  до проводів.
  Пам'ятаєте, після першого можуть бути повторні  поштовхи. Будьте готові до цього і попередьте інших. Це може відбутися через  декілька годин, а іноді  і діб.
  У момент руйнування небезпеку  представляють цегла, стекла,  що розлітаються, карнизи, освітлювальна апаратура, вивіски, дорожні знаки,  стовпи. Майже завжди землетруси супроводжуються пожежами, викликаними витоком газу або  замиканням електричних проводів.
  Щоб звести втрати до мінімуму, треба заздалегідь продумати і знати свої  правила поведінки і вчинки. Зберігати порядок, дисципліну і самовладання. Не захаращувати  коридори, проходи, сходові клітки.  У спальні над ліжками не повинно бути полиць і важких картин. Кожен зобов'язаний негайно взяти участь в  рятувальних роботах, але при  цьому пам'ятати про заходи обережності, оскільки можливі зсуви уламків.

Телефон довіри

Телефон довіри Головного управління ДСНС України в Запорізькій області

(061) 787-94-45

Служба довіри ГУ ДСНС
Тел. (044) 289-12-41 terminovf_upk@mns.gov.ua
Матеріали для слух
Матеріали для слухачів
Люстрація
Люстрація
Соціальні мережі
Сторінка в соціальній мережі Facebook Канал на відеохостунгу Youtube
Сторінка в соціальній мережі Twitter
Погода
Календар
«  Грудень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архів записів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 14
Корисні посилання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Администрация не несёт ни какой ответственности за материалы расположенные на данном сайте.
Копирование материалов с сайта разрешено только с активной ссылкой на источник!
Дизайн является авторской собственностью, копирование дизайна или его элементов запрещено!
Design by Razip.Сайт управляється системою uCoz.Sitemap.Sitemap-forum.