Науково методичний центр Цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області
Главная | Галерея | Форум | Гостевая книга | Топ сайтов | Наши баннеры | Регистрация | Вход
Меню сайту
Новинна стрічка
Події в Запорізькій області: Події в Україні:
Форма входу
Адреси сховищ
Адреси сховищь
Головна » 2014 » Січень » 16 » Доступно про остеопороз та його профілактику.
15:45
Доступно про остеопороз та його профілактику.

Доступно про остеопороз та його профілактику.

 

Про цю хворобу стало відомо з середини минулого сторіччя. Спочатку про неї говорилося тільки в зв'язку з отриманими переломами. І лише зовсім недавно остеопороз був названий самостійною хворобою, що виникає не в результаті перелому, а в результаті зменшення кісткової речовини і, притому, - не менше, ніж на одну третину її початкової маси.

Сьогодні це захворювання стає настільки поширеним, що вже говорять про тиху його епідемію.

Протягом усього життя всі кістки нашого скелета оновлюються кілька разів. Але, якщо вони починають зменшуватися швидше, ніж утворюються нові, то зменшується і їх загальна маса. Цей процес не супроводжується болем, іноді може тривати без жодних симптомів десятки років, в чому і полягає підступність цієї хвороби. Якщо симптоми і проявляються, то вони нетипові (найчастіше болі в спині). І перелом для людини стає повною несподіванкою.

Остеопороз - захворювання кісток скелета, яке характеризується зменшенням кісткової маси, порушенням структури кісток з подальшим підвищенням їх ламкості, крихкості і, в кінцевому підсумку, - збільшенням ризику переломів навіть при незначному фізичному навантаженні.

До факторів ризику появи остеопорозу відносяться: гіподинамія; тривала іммобілізація кінцівок; тривала гормональна терапія; захворювання ендокринної системи, нирок, шлунково-кишкового тракту; генетична схильність.

       На раннє виникнення цього підступного захворювання впливають і деякі погрішності в їжі. Наприклад, білки і жири, що містяться в їжі тваринного походження, пригнічують всмоктування кальцію з кишечника. Фториди сприяють збільшенню кісткової тканини, але їх передозування підвищує крихкість кісток. Алкоголь, крім прямої гнітючої дії на кісткоутворюючі клітини (остеобласти), викликаючи певні зміни в шлунково-кишковому тракті, побічно пригнічує всмоктування кальцію. Кофеїн, що міститься в каві, підвищує виділення кальцію з сечею. І, нарешті, куріння сприяє формуванню спочатку більш низької пікової маси кісткової тканини в організмі.

Але в літньому віці, і особливо у жінок, основним пусковим механізмом появи остеопорозу може бути вікова гормональна перебудова організму.

            Головна відмінність остеопорозу від інших захворювань опорно-рухового апарату - практично повна відсутність його клінічних проявів аж до виникнення остеопоротичних переломів.

Тому, вже при появі перших, хоча і поки невизначених, неприємних відчуттів в опорно-руховому апараті, необхідно звернуться до дільничного (сімейного) лікаря, який для подальшого обстеження та встановлення правильного діагнозу може рекомендувати консультацію ендокринолога або травматолога, або іншого вузького спеціаліста.

             Основним об'єктивним методом постановки діагнозу до недавнього часу було звичайне рентгенологічне дослідження кісткового апарату . Проте слід враховувати, що остеопоротичні зміни рентгенологічно діагностуються тільки при втраті кісткової маси, що перевищує 30-40%. Більш сучасним методом точної діагностики на даний час є використання спеціальних приладів - денситометрів, які дозволяють кількісно оцінити параметри кісткової тканини. Найбільшого поширення набули двухфотонні рентгенівські й ультразвукові денситометри .

Перевагою ультразвукових денситометрів є використання неіонізуючого випромінювання, висока швидкість  дослідження та точність в прогнозуванні переломів і, як наслідок, - більш правильне призначення лікарських препаратів й фізіотерапевтичних методів лікування.

Сучасна терапія хворих на остеопороз передбачає два різних підходи з метою поліпшення структурно - функціонального стану кісткової тканини і профілактики її подальшої втрати:

- Застосування засобів, що зменшують резорбцію (розсмоктування ) кісткової тканини;

- Застосування засобів, що стимулюють формування кісткової тканини.

            В оптимальному варіанті лікування повинно сприяти не тільки поліпшенню формування кісткової тканини, але й відновлювати нормальну її структуру, що необхідно для зниження ризику нових переломів.

До основних груп медикаментів для профілактики і лікування системного остеопорозу відносяться антирезорбенти  (препарати кальцію, вітамін D та його метаболіти) і стимулятори формування кісткової тканини (препарати фтору, анаболічні стероїди, паратиреоїдний гормон ) .

Препарати кальцію.

            Кальцій є основним негормональним препаратом для профілактики остеопорозу. Так як 99 % кальцію міститься в кістковій тканині, то саме " скелетний " кальцій визначає міцність кісток і служить основним резервуаром кальцію в організмі людини. У дорослих людей адекватне споживання кальцію призводить до зниження швидкості втрати кісткової маси в процесі старіння і зменшення ризику переломів кісток скелета. Так, у осіб, що споживають понад 700 мг кальцію на добу, ризик переломів шийки стегна на 60 % нижче , ніж у осіб, які вживали меншу кількість цього елементу. Всмоктування кальцію відбувається в кишечнику, а вітамін D є важливим чинником, що визначає абсорбцію  (всмоктування) цієї хімічної речовини, а також попереджає розсмоктування кісткової тканини.

             Рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) норми добового споживання кальцію становлять: для дітей і молодих людей (2-24 року) - 1200 мг; для чоловіків старше 24 років - 1000 мг; для жінок від 24 років до менопаузи - 1000 мг; для вагітних і годуючих жінок віком до 19 років - 1600 мг і старше 19 років - 1200 мг .

При неможливості вступу даної кількості кальцію з продуктами харчування необхідно забезпечити надходження відсутньої кількості кальцію з препаратами (в середньому 500-600 мг на добу).

            Рекомендовані для профілактики і лікування остеопорозу препарати кальцію діляться на три основні групи:

1. Прості солі кальцію (кальцію карбонат, кальцію хлорид, кальцію глюконат, кальцію лактат). Ці препарати у всіх випадках необхідно комбінувати з вітаміном D з розрахунку 400-800 мг на добу .

2.  Комплекси кальцію з вітаміном D.

3. Комплекси кальцію з вітаміном D і мікроелементами.

Обов'язковим дослідженням при проведенні лікувально-профілактичних заходів є денситометрія, що дозволяє контролювати ефективність лікування.

 

Рекомендації хворому на остеопороз:

1. Дотримуйтесь порад Вашого лікаря.

2. Слідкуйте за Вашою вагою: нормалізація маси тіла сприятиме  зменшенню болю в суглобах.

3. Регулярно виконуйте  певні лікувально-гімнастичні вправи, які бажано повторювати декілька разів на день.

4. Утримуйтеся від перенесення важких предметів, намагайтеся залучати до цього  помічників. Проте, якщо переносити вантаж доводиться самостійно, намагайтеся робити це за декілька разів.

5. У разі прибирання в будинку користуйтеся шваброю на довгій ручці .

6 Протягом дня чергуйте режими руху й спокою. Уникайте тривалого одноманітного навантаження на уражений  суглоб .

7. Після фізичних навантажень відпочивайте на стільці або кріслі з підлокітниками,   щоб при вставанні Ви могли допомогти собі руками.

8. При ходьбі доцільно користуватись палицею: це може знизити навантаження на суглоб на 50 %.

9 . Уникайте стрибків та інших ударних навантажень на суглоби. При ходьбі на великі відстані користуйтеся зручним  м'яким (краще ортопедичним) взуттям .

10. Не переохолоджуйте суглоби!

 

Література:

1. Белаковскій М.С.  Кальцій і потреба в ньому людини. "Питання харчування, 1999 рік, № 6.

2. Лесняк О.М.   Харчування і здоровий спосіб життя у профілактиці та лікуванні остеопорозу,  "Клінічна медицина”,  2005рік, № 3.

3. Лукьянчіков В.С.  Остеопороз . "Клінічна медицина, 2008 рік,  № 5.

4 . Фалькенбах А.І.  Первинна профілактика остеопенії. "Медична допомога, 2009 рік,  № 7.

Добрянський В.І.,

викладач обласних курсів удосконалення

керівних кадрів НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області

 

Переглядів: 412 | Додав: nmc | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Телефон довіри

Телефон довіри Головного управління ДСНС України в Запорізькій області

(0612) 787-94-45

Служба довіри ГУ Д
Тел.. 289-12-41 terminovf_upk@mns.gov.ua
Матеріали для слух
Матеріали для слухачів
Люстрація
Люстрація
Соціальні мережі
Сторінка в соціальній мережі Facebook Канал на відеохостунгу Youtube
Сторінка в соціальній мережі Twitter
Погода
Календар
«  Січень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 15
Корисні посилання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Администрация не несёт ни какой ответственности за материалы расположенные на данном сайте.
Копирование материалов с сайта разрешено только с активной ссылкой на источник!
Дизайн является авторской собственностью, копирование дизайна или его элементов запрещено!
Design by Razip.Зробити безкоштовний сайт з uCoz.Sitemap.Sitemap-forum.