Науково методичний центр Цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області
Главная | Галерея | Форум | Гостевая книга | Топ сайтов | Наши баннеры | Регистрация | Вход
Меню сайту
Новинна стрічка
Події в Запорізькій області: Події в Україні:
Форма входу
Адреси сховищ
Адреси сховищь
Головна » 2013 » Червень » 17 » Заходи знезаражування території, робочих місць, місць проживання, одягу та взуття
11:27
Заходи знезаражування території, робочих місць, місць проживання, одягу та взуття

Заходи  знезаражування
  території,  робочих місць, місць проживання, одягу та взуття

З метою  ефективної реалізації завдань цивільного захисту, зменшення матеріальних та  фінансових витрат, недопущення завдання шкоди населенню і території в  результаті виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з аваріями на  радіаційних, хімічно-небезпечних об’єктах, а також в осередках інфекційного  (бактеріологічного) зараження, як правило, вживаються комплексні заходи з  ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (НС). Важливими серед них є  санітарна обробка людей і знезаражування транспорту, місцевості.
  Роботи з дезактивації- видаленні (змиванні, змітанні)  радіоактивних речовин з заражених ділянок місцевості, споруд, техніки, різних  предметів проводять у тих випадках, коли їх зараження буде являти собою безпосередню  небезпеку для людей або коли ці роботи дають значний виграш у часі у порівнянні  з тим, який потребується для природної дезактивації.
  Заходи з  дезактивації територій організуються з таким розрахунком, щоб технічні засоби  знезаражування мали широкий фронт робіт (великі площі, проїзди, проходи).  Ділянки місцевості, де застосовувати машини не зручно, обробляють вручну,  використовуючи прилади ручної дії та механічні засоби.
  Саме діям  персоналу при виконанні заходів знезаражування малих площин, проїздів,  проходів, робочих місць, місць проживання, одягу і взуття присвячені поради  цієї статті.
  При дезактивації території  (малих площин) застосовують:
  -           змивання радіоактивних речовин з  доріг і площ, що мають тверде покриття, струменем води під тиском за допомогою  мотопомп та інших агрегатів, які забезпечують подачу води;
  -           видалення радіоактивних речовин з  невеликих ділянок місцевості із твердим покриттям мітлами і віником;
  -           зрізання шару зараженого ґрунту, снігу  за допомогою снігоочищувачів;
  -           перекопування зараженої поверхні за  допомогою лопат;
  -           засипка зараженої поверхні шаром (6 -  8 см)  незараженої землі, гравієм або щебенем.
 

Головне  місце серед способів дезактивації  споруд відводиться обробці струменями води під тиском.  Ефективність цього способу збільшується, якщо одночасно протирати заражену  поверхню щітками. Інші способи дезактивації (обробка миючими розчинами,  застосування промислових пилососів на об'єктах господарчої діяльності (ОГД),  піскоструменева обробка) вважають допоміжними, оскільки їх використовують при  проведенні невеликих за обсягом робіт.

Вибір  способів і прийомів дезактивації, порядку їх проведення залежить від характеру  зараження, а також від наявності необхідних засобів і часу.

Хоча  ефективність видалення радіоактивних речовин при підмітанні невисока, що пояснюється  наявністю на площах, які оброблюються, різноманітних западин, щілин та інших  нерівностей, цей спосіб знайде більш широке застосування унаслідок швидкості  його проведення і наявності на ОГД великої кількості підмітальноприбиральних  механізмів різних видів.

Для  знезараження автомобільного транспорту використовують ІДК-1 та ДК-4 різних  модифікацій - індивідуальний та автомобільний дегазаційні комплекти,  пристосовані для спеціальної обробки автомобілів.
 

Після  дезактивації вулиці великі скупчення вуличного бруду, які містять радіоактивні  речовини, вивозяться у спеціально відведене місце.

Робота з  дезактивації території, що не має покриттів, пов'язана з певними труднощами  тому, що на місцевості зустрічаються ділянки території з різними рельєфом і  рослинністю, складом ґрунту і вмістом вологи. Кожна з цих особливостей у тій  або іншій мірі впливає на вибір способу дезактивації.

Переорювання зараженої території призводить до утворення поверхні  знезараженої  землі підґрунтового шару, але шар ґрунту 16-20 см, під яким опинилися  радіоактивні речовини, не забезпечує потрібного захисту для людей, які знаходяться  у забрудненій зоні, тому оранку ґрунту здійснюють на глибину не менше як 30 см.
  Одним з трудомістких  способів зменшення залишкової радіації є засипання поверхні зараженої території  чистою незараженою землею (щебенем, гравієм). Товщина захисного шару  незараженого ґрунту повинна бути не менш як 10 см. Місце, де береться незабруднений  ґрунт, обирають недалеко від зараженої ділянки, щоб скоротити час на його перевезення.

При зараженні робочого місця або будинку  (квартири)отруйними речовинами і бактеріальними засобами необхідно  проводити, відповідно, їх дегазацію та дезінфекцією. Для цього можна використовувати  різні дегазуючи і дезінфікуючи речовини хлорне вапно, хлораміни, формалін,  лізол тощо.
  На  робочих місцях, у квартирі (будинку) для дегазації (дезінфекції) дерев'яних і  металевих предметів, стін, стель і підлог застосовують ганчірки, що просочені дегазуючими  (дезінфікуючими) розчинами. У будинках обробці розчинами підлягають, окрім  поручнів сходів, і дверні ручки; унітази засипаються хлорним вапном. М'які  меблі у випадку їх зараження бактеріальними засобами після обробки пилососом  протираються ганчіркою або щіткою, яка змочена 3% розчином хлораміну.

Одяг, взуття звичайно  заражаються в момент випадіння радіоактивних речовин з радіоактивної хмари або  при заражені місцевості хімічно небезпечними речовинами. У випадку випадіння  радіоактивних і отруйних речовин з дощем можливе більш сильне зараження одягу і  взуття.

Ступінь  зараження одягу радіоактивним пилом визначається тією кількістю пилу, яка може  пристати до одягу та її питомою активністю. Наприклад, кількість пилу, яка  знаходиться на спеціальному одязі робітника в умовах запиленого цеху, досягає  100-200 г  на добу. Тому заражений одяг може являти певну небезпеку для людей і підлягає  обов’язкової дезактивації.

Існує багато засобів дегазації одягу і  взуття. Дегазація одягу та взуття може бути часткова і повна. В суху погоду,  при знаходженні в зонах хімічного та радіаційного забруднення і при виході з  них, склад формувань і населення проводять часткову дезактивацію і дегазацію  одягу, взуття і засобів індивідуального захисту якомога частіше.
  Якщо часткова  дезактивація проводиться в зоні зараження, то одяг, взуття і засоби  індивідуального захисту не знімають. Після виходу у незаражений район їх  знімають і проводять дезактивацію у надягнутому респіраторі (протигазі).

Часткова  дезактивація одягу, взуття і засобів індивідуального захисту полягає у тому, що  людина сама видаляє радіоактивні речовини з предметів, які дезактивуються.  Одяг, взуття і засоби індивідуального захисту розвішують на сучках дерев,  кущах, мотузках і ретельно протягом 20-30 хвилин обмітають віником, чистять  щітками або вибивають палицями. Цьому способу дезактивації можна піддати всі  види одягу і взуття, за винятком виробів із гуми, прогумованих матеріалів,  синтетичних плівок і шкіри, які протирають ганчір'ям, змоченим водою або дезактивуючим  розчином. Якщо обробка здійснюється у літній час, одяг і засоби захисту шкіри  можна прополоскати у незараженому водоймищі.

Не завжди  простішими засобами і способами можна дезактивувати одяг і засоби  індивідуального захисту до припустимих величин зараження. Особливо цього  складно досягти при зараженні радіоактивними речовинами вогкого або замасленого  одягу. Якщо погодні умови дозволяють, мокрий одяг висушують, а потім  дезактивують.
 

Необхідно  відмітити, що вже перше прання, в основному, забезпечує видалення радіоактивних  речовин. Однак, пранням обмежуватися не можна, так як частина радіоактивних  речовин все ж залишається.

 

Після кожного прання полощуть вироби для видалення  тих радіоактивних речовин, які обумовлюють вторинне зараження.
 

 

Дегазацію  і дезінфекцію бавовняного одягу і білизни, а також посуду, слід проводити  кип'ятінням у 2% - му содовому розчині. Для дезінфекції виробів із тканини  можна використовувати, крім того, гарячу праску. Взуття, одяг, килими, подушки  та інші предмети, які кип'ятити не можна, для дегазації і дезінфекції необхідно  здавати на станцію знезаражування.
 

 

При роботах, які  пов'язані з дегазацією, дезінфекцією і дезактивацією, необхідно обережно  поводитися з знезаражуючими розчинами. Обтиральні матеріали, що використані при  таких роботах, слід складати у спеціально відведені місця, а потім спалювати  (матеріали після дезактивації можна закопувати у землю).

 

При великих  масштабах обеззараження територій, робочих місць, місць проживання, одягу і  взуття необхідне розгортання пунктів спеціальної обробки (ПуСО), станцій  обеззараження транспорту (СОТ), станцій обеззараження одягу тощо.

 

Треба пам’ятати про те, щороботи з  обеззараження території, техніки, робочих місць, місць проживання, одягу, взуття  необхідно проводити з дотриманням особистої безпеки (захист органів дихання,  шкіри) кожним громадянином, який приймає участь у таких роботах.
    Більше  інформації про дезактивацію можна знайти в курсі лекцій «Цивільна оборона.  Пожежна безпека» (Автори: Ачкасов А.Є., Пашков В.І.,Ачкасов І.А. ХНАМГ, Харків - 2009), в розділі «Аварійно-рятувальні  роботи у зоні НС» навчального посібника «Основи цивільного  захисту». (Автор: Бикова О.В., Киів – 2008), в матеріалах розроблених  авторським колективом під керівництвом генерал-лейтенанта Н.С. Бондарчука «Дезактивационные работы в ходе  ликвидации последствий аварии на  Чернобыльской  атомной электростанции в 1986-1988 годах»

В.Л.  Храмков,
  завідувач  Курсів ЦО м. Запоріжжя
НМЦ ЦЗ та  БЖД Запорізької області

Переглядів: 1835 | Додав: nmc | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Телефон довіри

Телефон довіри Головного управління ДСНС України в Запорізькій області

(0612) 787-94-45

Служба довіри ГУ Д
Тел.. 289-12-41 terminovf_upk@mns.gov.ua
Матеріали для слух
Матеріали для слухачів
Люстрація
Люстрація
Соціальні мережі
Сторінка в соціальній мережі Facebook Канал на відеохостунгу Youtube
Сторінка в соціальній мережі Twitter
Погода
Календар
«  Червень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів записів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 15
Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Администрация не несёт ни какой ответственности за материалы расположенные на данном сайте.
Копирование материалов с сайта разрешено только с активной ссылкой на источник!
Дизайн является авторской собственностью, копирование дизайна или его элементов запрещено!
Design by Razip.Зробити безкоштовний сайт з uCoz.Sitemap.Sitemap-forum.